Анонс подій Архів
Оголошення Архів
Привітання Архів

05.03.2016

«Усна історія» – новий метод досліджень 

 

16-23 лютого 2016 року в Києві у приміщенні Національної Ради жінок України за сприяння Київської міської державної адміністрації, Київського міського центру сім’ї «Родинний дім» та фонду «Добра воля» (м. Краків, Польща) відбувся тренінг з методики «Усна історія».

На сьогодні «усною історією» фактично є інтерв’ю, за допомогою якого здійснюється фіксування суб’єктивного знання окремої особистості про епоху, в котрій вона жила. Обов’язковою умовою є запис (як правило, із застосуванням аудіо- та відеотехніки) усного оповідання очевидців тих чи інших подій, їх спогадів щодо заявленої теми або про певний період життя.

Протягом 18 теоретичних годин учасники мали змогу отримати знання з особливостей цього актуального дослідницького методу, зокрема, історії його виникнення, причин його актуальності, пошуку респондентів, психологічних ознак цільової групи, підготовки і правильного використання обладнання під час роботи, проблемних ситуацій, комп’ютерної обробки матеріалу і т.д. 18 практичних годин було присвячено безпосередньому збору інформації – вибору респондента і проведенню інтерв’ю, а також написанню звіту і презентації роботи.

На практиці учасники мали можливість повною мірою відчути нестандартність цього методу. Перш за все, це високий ступінь суб’єктивності матеріалів, отриманих в результаті інтерв’ювання. Адже оповідач не просто сумлінно транслює те, що він згадав. Він переживає минуле знову, певним чином моделює своє минуле відповідно до притаманних йому на цей момент політичних та культурних установок, світогляду, соціальної ролі, психічного стану, намагається відтворити ті емоції, думки, почуття, які колись охоплювали його, як учасника подій тих чи інших років.

По-друге, проговорений оповідачем текст піддається потужному впливу з боку інтерв’юєра. Саме він задає емоційний тон опитування, може мімікою чи жестами спровокувати свого контрагента більш поглибитись у деталі або, навпаки, уникнути певної теми. Звичайно, неминуче порушується об’єктивність розповіді. При цьому усна історія обов’язково стає якоюсь мірою продуктом сумісної діяльності і розповідача (респондента), і дослідника, що організовує і проводить інтерв’ю (кореспондента).

Завдяки «усній історії» минуле постає через світогляд окремої особистості. Цей метод дозволяє зберегти свідчення і передати враження безпосередніх учасників історичних подій, так зв. «маленьких людей», що в офіційних джерелах фігурують лише як статистичні одиниці, а насправді є безцінними свідками минулих років, тих перемог і катастроф нашої історії, про які необхідно знати і пам’ятати. 

 

 

Навчання теоретичним основам «Усної історії»

 

 

Голова Національної Ради жінок України пані Людмила Порохняк-Гановська і Президент фонду «Добра воля» пані Аліна Добошевська 

 

 

У процесі оволодіння практичними навичками

 

 

Інтерв’ю завершене

 

Архів